Το σκάκι ως καινοτόμος, παιγνιώδης παιδαγωγική πρακτική: “Σκάκι, πίτσα και παιχνίδια” για τους μαθητές/τριες της Α΄ Τάξης

Το σκάκι αξιοποιείται πλέον ως μια καινοτόμος παιδαγωγική πρακτική με πολλά οφέλη για τους μαθητές/τριες σε όλον τον κόσμο αλλά και στη χώρα μας στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων. Πέρα από την εκμάθηση και τις γνώσεις για το ίδιο το πνευματικό αθλήμα, τα παράπλευρα οφέλη είναι εξίσου – αν όχι περισσότερο σημαντικά – καθώς καλλιεργείται η κριτική σκέψη, η δημιουργικότητα, η φανατασία και η επικοινωνία μεταξύ των μαθητών/τριών, εξασφαλίζεται η χαρά στην εκπαιδευτική διαδικασία ενώ αυξάνεται σημαντικά το κίνητρο συμμετοχής, καθώς πρόκειται για παιχνίδι. Στο πλαίσιο αυτό πραγματοποιήθηκε η δράση “Σκάκι, πίτσα και παιχνίδια” για τους μαθητές/τριες της Α΄ Τάξης με την υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, την Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2023, με κύριο σκοπό΄την ενδυνάμωση της ομάδας της Τάξης. Οι μαθητές/τριες απέκτησαν γνώσεις, έπαιξαν στη μεγάλη επιδαπέδια σκακιέρα και έγιναν οι ίδιοι πρωταγωνιστές και αξιωματικοί, ίπποι κλπ, με το “μαγικό σεντόνι” πέταξαν στον αέρα τα λούτρινα πιόνια και στη συνέχεια έπαιξαν όλοι σκάκι σε ζευγάρια ενώ στο τέλος απόλαυσαν ζεστές πίτσες στα στρόγυλλα τραπέζια όπου συγκεντρώθηκαν ως μια μεγάλη παρέα. Μια εκδήλωση που ενίσχυσε τις σχεσεις των παιδιών και τη συνεργασία του Σχολείου με τους γονείς και κηδεμόνες τους που επίσης συνάβαλαν στην επιτυχία της.