Ο διακεκριμένος Αστροφυσικός Μπίσμπας Θωμάς συνομιλεί με τα παιδιά

Αυτή η εικόνα δεν έχει ιδιότητα alt. Το όνομα του αρχείου είναι ASTERIA-1024x768.jpg

Οι μαθητές/τριες της Στ΄ Τάξης του 16ου Δημοτικού Σχολείου Καβάλας, την Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2023 που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα «European Astro Pi Challenge 2023-2024» της E.S.A. (Eυρωπαϊκή Διαστημική Υπηρεσία), είχαν την ευκαιρία, αξιοποιώντας τη δύναμη της τεχνολογίας, να συνομιλήσουν, να εκφράσουν απορίες και να διατυπώσουν ερωτήματα σε μια ιδιαίτερή διαδικτυακή συνάντηση με έναν σημαντικό Έλληνα επιστήμονα, τον Αστροφυσικό, Μπίσμπα Θωμά, που διαπρέπει στο εξωτερικό, ως κύριος ερευνητής και Καθηγητής στο «Ερευνητικό Κέντρο για Ευφυείς Υπολογιστικές Πλατφόρμες» του Εργαστηρίου Zhejiang στο Hangzhou της Κίνας. Ο ίδιος, ως Αστροφυσικός, ασχολείται με τη φυσική και θέματα που αφορούν τον σχηματισμό των άστρων και την αποκωδικοποίηση των συνθηκών που επικρατούν στους γαλαξίες. Διακρίνεται επίσης, για την προσπάθεια διάδοσης της επιστήμης και της γνώσης στα μικρά παιδιά. H συγκεκριμένη δράση ήταν η αρχή μιας σειράς εκπαιδευτικών δράσεων που αναμένεται να αποφέρουν πολλά εκπαιδευτικά οφέλη για τους μαθητές/τριες αλλά και το σύνολο της σχολικής κοινότητας.