Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ

Στο πλαίσιο των προγραμματισμένων δράσεων για την “Παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ”, το Σχολείο τίμησε την Παραολυμπιονίκη, Αλεξάνδρα Δήμογλου, η οποία μάλιστα φοίτησε ως μαθήτρια στο Σχολείο και τώρα είναι μητέρα δύο παιδιών που φοιτούν στο Σχολείο. Η εκδήλωση έγινε στο Δ.Α.Κ. που φέρει το όνομά της. Το τιμητικό βραβείο απονεμήθηκε από τη Διευθύντρια Α/θμιας Εκπαίδευσης Καβάλας, κα Γαιτανίδου Αθανασία. Ακολούθησαν βιωματικές εκπαιδευτικές δραστηριότητες (αθλήματα για ΑμεΑ) που οργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί Φ.Α. Κουκούμης Ιωάννης και Αμοιρίδης Πέτρος με την υποστήριξη όλων των εκπαιδευτικών εθελοντική υποστήριξη των Εθνικών προπονητριών, Δράκου Κατερίνας (προπονήτρια της Παραολυμπιονίκης, Αλεξάνδρας Δήμογλου) και Κεφαλά Γιώτας (ομοσπονδιακή προπονήτρια πετοσφαίρισης) καιι την επίσης εθελοντική συνδρομή ατόμων ατόμων ΑμεΑ. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τη Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Καβάλας – Τμήμα Εκπ/κών Θεμάτων που εκπροσωπήθηκε από την Αν. Προϊσταμένη, κα Κώστα Αποστολία και τον Υπεύθυνο Φ.Α. και Σχολικού Αθλητισμού, κ. Τσιάρα Πέτρο και την υποστήριξη της Σχ. Συμβούλου, κας Μελίνας Σταμπουλή ενώ την εκδήλωη τίμησε και ο Σχ. Σύμβουλος, κος Χατζηκυριακού Ιωάννης.