«Τρίποντα στα Σχολεία»

Την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου 2024, υλοποιήθηκε  στο Σχολείο μας το εκπαιδευτικό   πρόγραμμα  με τίτλο: «Τρίποντα στα σχολεία». Το «Τρίποντα στα Σχολεία» (αρ. έγκρισης ΥΠΑΙΘΑ: 140875/Δ5/08-12-23) παρέχει ερεθίσματα στα παιδιά για να ασχοληθούν περαιτέρω και να ανακαλύψουν το άθλημα της καλαθοσφαίρισης και τα οφέλη που αυτό μπορεί να τους προσφέρει μακροχρόνια. Οι ασκήσεις έχουν επιλεγεί για να μπορούν να εκτελεστούν από το σύνολο των μαθητών ανεξάρτητα από το υπάρχον επίπεδο των δεξιοτήτων τους, ώστε κάθε μαθητής να μπορεί να συμμετέχει μέσα σε ένα ευχάριστο και διασκεδαστικό τρόπο εκτέλεσης χωρίς δυσκολίες.

Επίσκεψη στην πρωτότυπη έκθεση «Η αρχαία Θάσος αλλιώς»

Οι μαθητές/τριες του Σχολείου επισκέφθηκαν την πρωτότυπη έκθεση «Η αρχαία Θάσος αλλιώς»  στο Εκθεσιακό Κέντρο ” Α. Μαρδύρης”. Πρόκειται για την έκθεση του Αναστάσιου Μπίλια: Η αρχαία πόλη των Θασίων αλλιώς, με φιγούρες και διοράματα playmobil   και αφορά την παρουσίαση 18 διοραμάτων πλαισιωμένων με playmobil με τα οποία επιχειρείται η ακριβής απεικόνιση της αρχαίας πόλης του Λιμένα. Κτίρια, Πύλες, Πύργοι, Ναΐσκοι, Ιερά, Τείχη όπου διαδραματίστηκαν, στους αρχαϊκούς μέχρι τους ρωμαϊκούς χρόνους, σημαντικά γεγονότα που πλαισιώνουν όλη την ιστορία, τον πολιτισμό, την ανάπτυξη, την Πόλη Κράτους των Θασίων.  Μικρόσωμες πολύχρωμες φιγούρες των Playmobil «συνθέτουν» εικόνες, αναπαριστούν ιστορικά γεγονότα, περιγράφουν σκηνές καθημερινότητας, απεικονίζουν ποικίλες μορφές της Πόλης.