Αγώνας επίδειξης σκάκι με την πρωταθλήτρια Μιχαηλίδου Μάγδα

Τρίτη 5 Μαρτίου 2024 το σχολείο μας σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και τον Σ.Ο. Κ.  διοργανώθηκε ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΔΕΙΞΗΣ ΣΚΑΚΙ  (Σιμουλτανέ)  στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας,  με την πρωταθλήτρια  γυναικών, Μιχαηλίδου Μάγδα. Ο αγώνας ήταν “ανοιχτός”  για παιδιά και μεγάλους και πραγματοποιήθηκε  με ιδαίτερη εστίαση  στο  πλαίσιο προετοιμασίας  για  τους σχολικούς αγώνες σκάκι.  Αγωνίστηκαν  21  μικροί σκακιστές/τριες και ο  Καθηγητής Φ.Α., Πέτρος Αμοιρίδης.   Η  Μιχαηλίδου Μάγδα σημείωσε ισάριθμες νίκες, όμως κάθε συμμετέχων/ουσα  σημείωσε τη νίκη  της συμμετοχής και της εμπειρίας,  αγωνιζόμενος/η απέναντι σε μια καταξιωμένη σκακίστρια.
Το σημαντικότερο, σε όλους τους σκακιστικούς αγώνες, είναι η  ίδια η συμμετοχή  καθώς αποτελούν μια γιορτή της σκέψης,  της συμμετοχής,  της χαράς του παιχνιδιού,  και της ευγενούς άμιλλας.